Standartları Değiştirecek Solar Sistemler


Küresel güneş paneli hücresi

Daha önce gördüğünüz solar panel sistemlerinden farlı olan küre şeklindeki solar hücreler Japon firması Kyosemi tarafından geliştirildi. Küresel hücreler, güneş ışınları hangi açıdan gelirse gelsin maksimum elektrik üretimesini sağlıyor. Küresel hücreler aynı zamanda karşık güneş enerjisi takip sistemlerine olan ihtiycıda ortadan kaldırıyor. Kubbeye benzer yapısı ile her açıdan en iyi aydınlanmayı sağlıyor.


Devamı


V3Solar’s Spin Cell

Diğer bir merak edilen uygulama döner konik solar paneller (V3Solar’s Spin Cell ). Döner pizmalar normal bir solar panelden 20 kat daha fazla elektrik üretebilmekte.  Geçen yıl deneme üretimine başlayan sistem, dönerken kendini soğutabildiğinden normal panellerden daha fazla ömüre sahip olacak.


Devamı

Sunflare CIGS solar paneller

Elbette en önemli buluşlardan biri de fileksibıl güneş enerji hücreleri. Örneğin Los Angeles da yer alan bir  startup firması olan Sunflare’ın CIGS solar hücreleridir.  Firma hedeflerine ulaştığında solar hücreler her türlü yüzeye monte edilebilir olacak. Yeni solar hücreler normal bir panelden %65 daha  hafif ove %10 daha verimli olacak.


Devamı


IBM’in solar günebakanları

IBM teknoloji alanındaki liderliği bilinen bir gerçektir. Firma aynı zamanda verimli solar paneller üzerinede çalışmaktadır. High Concentration PhotoVoltaic Thermal (HCPVT) sistemi güneş ışınlarını 2000 kat konsantre ederek toplayabilmektedir. Aynı zamanda güneş enerjisinin %80 nini kullanılabilir ewhich concentrates the sun’s radiation 2,000 times and is capable convertingnerjiye çevirebilmekte.  Tek bir sistem 12-20Kw enerji üretilebilmektedir. Buda bir çok evin ihtiyacından bile fazladır.


Devamı

Tesla’nın solar çatıları

Çatı üzerine uygulanan sistemler yeni olmasada Tesla’nın SolarCity’si yeni bir ürün ortaya çıkardı. Tesla’nın solar çatısı ömür boyu garanti ile üretiliyor.

Solar çatı panelleri, standart çatı panellerine oranla nispeten daha pahalı olsalar da, hem elektrik faturalarındaki tasarruf hem de daha uzun ömürlü olmaları düşünüldüğünde çok daha mantıklı bir alternatife dönüşüyor. Yaklaşık 30 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabileceği açıklanan solar çatı panellerinin garanti süresi ise ömür boyu.

Solar çatı panelleri dokulu cam, pürüzsüz cam, Tuscan cam ve French slate olmak üzere 4 farklı seçeneğe sahip. Fakat sadece dokulu ve pürüzsüz cam modelleri ön siparişe açıldı.


Devamı


SolarWindow şeffaf solar kaplama

Maryland kurulu bir startup olan SolarWindow Technologies normal bir panele göre 50 kat fazla enerji üretebilecek. Solar kaplama mevcut camlarada uygulanabilecek. Sistemin geri ödeme süresi benzerlerine oranla daha kısa olacak.


Devamı


Diğer Bilgiler